Den moderne forsvarsspilleren er ikke lenger en klippe av en spiller som venter for å nøytralisere motstanderne når de våger å passere midtlinjen. Det ekstreme tempoet og presset i Premier League krever at en back er like mye i angrep som i forsvar, helst det første. For Aaron Wan-Bissaka har det tatt tid å tilpasse seg kravene.
Da Ole Gunnar Solskjær hentet inn Aaron Wan-Bissaka, var det som en av Premier Leagues beste taklere. Høyrebacken viste en rå evne til å bryte motstandernes angrep og forble en av Solskjærs favorittspillere. Da Erik ten Hag entret scenen, var det Wan-Bissakas offensive svakheter som ble trukket frem. Nå har situasjonen på snodig vis snudd.
LES: Guardiola totalt overrasket da Liverpool-supporterne ga ham «Ten Hag-behandling» på Anfield
Ten Hag forventet en back som kunne drive frem i angrep. De manglende offensive fibrene og teknikken til Wan-Bissaka sendte høyrebacken til benken. I sommer kom den uunngåelige exiten fra Manchester United, neste destinasjon ble West Ham.
Her har Wan-Bissaka blitt rost for det han var svakest i hos United, mens styrken i forsvarsarbeidet får kritikk av av treneren.
Les på Sporten: Bodø/Glimt får hard kamp om Philip Zinckernagel
De to siste Premier League-kampene har Wan-Bissaka dratt til med to scoringer, like mange som Man United fikk fra 27-åringen på 190 kamper. Likevel, manager Julen Lopetegui er mindre fornøyd med jobben på den andre siden av midtbanen.
– Jeg føler han kan gjøre det bedre. Han må forsvare seg bedre. Jeg er fornøyd med hans offensive spill, men han kan – og må – forsvare seg bedre. Gjør han det, vil han heve nivået betydelig, sier Julen Lopetegui ifølge Evening Standard.
Alt du trenger å vite om Wan-Bissakas kamper
Les på Engelske Klubber: Guardiola totalt overrasket da Liverpool-supporterne ga ham «Ten Hag-behandling» på Anfield