Aston Villa har vært en av de mest handlekraftige klubbene i sommerens overgangsvindu – og de er langt fra ferdige.
Johan Manzambi kom inn som erstatter for Morgan Rogers etter at englenderen forlot klubben i en britisk rekordovergang på svimlende 117 millioner pund til Chelsea. Villans slo Newcastle United i kampen om den sveitsiske midtbanespilleren, og betalte hele 59,5 millioner pund – inkludert bonuser – noe som utgjør klubbrekord.
Les: Manchester United jakter på colombiansk VM-bauta
Men stoppestedet var kun en mellomlanding. Villa fulgte opp ved å hente Joao Gomes fra Wolverhampton Wanderers for 38 millioner pund. Overgangen kom som et direktesvar på at Youri Tielemans overraskende forlot klubben til fordel for Manchester United, etter at en frigjøringsklausul på 35 millioner pund ble utløst.
Onanas skade tvinger fram nye planer
Midtbanen var allerede et satsningsområde for Villa, men behovet ble brått akutt da Amadou Onana pådro seg en korsbåndskade under landslagsoppdrag i VM. Belgieren er ute resten av neste sesong – et tungt slag for Unai Emery.
Nå jakter Villa en erstatter, og blant kandidatene finner vi et kjent navn: Joao Palhinha.
Palhinja kan være løsningen
Portugiseren tilbrakte forrige sesong på lån i Tottenham Hotspur, der han imponerte til tross for at laget slet i bunnen av tabellen. Han ble matchvinner da Spurs slo Everton 1–0 på sesongens siste dag, og ble omtalt som «utrolig» av flere kommentatorer.
Likevel valgte Tottenham å ikke gjøre overgangen permanent – hovedsakelig fordi Bayern München, som eier Palhinha, insisterte på en kjøpsopsjon på 30 millioner euro. Det ble for dyrt for Spurs.
Nå er Palhinja på vei tilbake til Bayern, der han er erklært overflødig av Vincent Kompany. Tyskerne har slitt med å kvitte seg med 31-åringen til den prisen, og ifølge tyske BILD kan de nå bli tvunget til å revurdere.
Bayern kan senke prisen
Avisen skriver at Bayern kan komme til å «senke prislappen betraktelig» – eller til og med gå med på en ny låneavtale. Aston Villa er nevnt som en interessert klubb, og tyskernes håp om å bli kvitt Palhinha hviler i stor grad på at Villans slår til.
En overgang til Portugal er foreløpig uaktuell på grunn av prisen, selv om både Benfica og Sporting CP følger situasjonen. En låneavtale vil derimot være mer aktuell for de portugisiske klubbene.
Derfor passer Palhinja perfekt for Villa
Med sin dokumenterte Premier League-erfaring og rutine er Palhinja en ideell kortsiktig løsning for Unai Emery. Han vil neppe forvente å spille hver eneste kamp, men kan roteres inn og ut – noe som gir manageren verdifull fleksibilitet mens Onana er ute.
Samtidig tilfører han en midtbane med kvalitet og tyngde, akkurat den typen erfaring som kan bli avgjørende i tette kamper.
Utfordringen er prisen. Men dersom Bayern senker kravet, bør Aston Villa slå til. Palhinha hadde en strålende periode i Fulham før turen til Tyskland, men i Bayern har han aldri funnet helt tilbake til sitt beste. Nå kan han få sjansen til å bevise seg på nytt – denne gangen i claret and blue.
Radiosporten: Tviler 100 millioner er tilstrekkelig for Bodø/Glimt til å selge toppscorer Kasper Høgh






