«Det går over min forstand» – Ole Gunnar Solskjær rystet over Manchester Uniteds overgangsblunder

0
167
Ole tar seg tid til å prate om Manchester United. (foto: Besiktas)

Tidligere Manchester United-manager Ole Gunnar Solskjær har åpent stilt spørsmål ved hvorfor hans tidligere arbeidsgiver solgte Scott McTominay i fjor sommer, samtidig som han forsvarer sine egne kritiske overgangsvalg.

Solskjær, som nå er sjef for tyrkiske storklubb Beşiktaş, var manager for United i nesten tre år mellom 2018 og 2021. Den tidligere målfarlige spissen opplevde både høydepunkter og nedturer mens han ledet sin elskede tidligere klubb.

Les: Champions League kan komme til å «renne over» av Premier League-klubber

Resultatfall etter fast ansettelse

Etter en glitrende 19-kampers periode som midlertidig manager, ble resultatene tydelig svakere da han ble fast ansatt. Likevel klarte Solskjær å lede United til en andreplass i 2020/21 – en prestasjon dagens manager Rúben Amorim bare kan drømme om denne sesongen.

Den tidligere norske landslagsspilleren ble til slutt sparket fire måneder inn i 2021/22-sesongen, etter at han ikke fant det rette systemet for å få plass til Uniteds sommersigneringer – ikke minst Cristiano Ronaldo.

Les på Sporten: Ancelotti har skjønt det – vil ikke gjenta tabben med Martin Ødegaard

Rystet over McTominay-salg

Men som en engasjert tilhenger som følger med på avstand, røpet Solskjær sin sjokk over klubbens overgangsaktivitet i fjor sommer. Han peker spesielt på salget av Scott McTominay til Napoli som en uforståelig beslutning.

«Hvordan de kunne selge Scott, det går over min forstand,» utbrøt Solskjær i samtale med BBC Sport. «Scott og Fred sammen, det var gutter du kunne stole på for å gi 100 % hver eneste dag.»

McTominays utvikling

McTominay var en fast inventar på defensiv midtbane under Solskjær, men begynte å vise sin angrepsevne mot slutten av Erik ten Hags tid. Den skotske landslagsspilleren scoret ti mål (straffer ikke inkludert) på tvers av alle turneringer for United i fjor – flere enn Bruno Fernandes, Marcus Rashford eller Anthony Martial klarte.

Uniteds akademispiller har fortsatt å imponere i Serie A denne sesongen, med over ti mål for Antonio Contes serieledende Napoli.

Forsvarer Maguire-signering

Bortsett fra signeringene av Ronaldo og Jadon Sancho, ble Solskjærs beslutning om å bruke en rekordhøy sum på £80 millioner for Harry Maguire hardt kritisert. Den tidligere United-sjefen var ivrig etter å rose midtstopperen som «en leder og en kriger».

«Jeg var aldri i tvil om at han ville bli kaptein for oss da vi signerte ham,» insisterte Solskjær. «Det er en annen kaptein der i Bruno [Fernandes]. Begge disse to er fantastiske mennesker.»

Få har holdt kontakt

Tre og et halvt år etter at han forlot Old Trafford, avslørte Solskjær at Maguire og Fernandes er blant et overraskende lite antall tidligere spillere som har tatt kontakt.

«Disse to og Victor [Lindelof] er nok de eneste fra klubben jeg har hørt fra siden jeg forlot,» innrømmet han. «Man ønsker bare det beste for dem.»


Selv om Solskjær ikke lenger er på sidelinjen i Manchester, følger han nøye med på sin tidligere klubb – og har sterke meninger om hvordan den drives. Mens han nå fokuserer på å lede Beşiktaş mot nye utfordringer, blir det klart at hans hjerte fortsatt banker for United.

Les på F7: 4 fantastiske kaffecocktail-oppskrifter fra en ekspertkaffe-kjenner

No posts to display