Nemanja Matic hyller sin gamle sjef i Manchester United Ole Gunnar Solskjær samtidig som ryktene svirrer

0
4088
Ole Gunnar Solskjær som vi husker ham på Old Trafford. (foto: Manchester United)

Manchester United er godt inne i enda en elendig sesong, som med positive briller kan omtales som litt bedre enn sist sesong som var en fullstendig katastrofe. – Som du sikker har lagt merke til er kampprogrammet til Manchester United luftigere enn normalt, da de ikke er kvalifisert til noen Europeiske turneringer.

Siden den beste manageren siden Sir Alex Ferguson fikk sparken for litt over fire år siden har pilene stor sett pekt nedover, foruten Manchester Uniteds kjøps budsjett. Manager Ruben Amorim sin jobb henger i en tynn tråd, hvor hver eneste kamp fremover omtales som skjebnekamper. Søndagens bortekamp på Elland Road mot Leeds MÅ vinnes.

Les på Sporten: Årets første Liverpool signering

Sterke krefter vil ha Ole Gunnar Solskjær

Hvis Manchester United-sjef Sir Jim Ratcliffe hadde spurt tidligere Manchester United-stjerne Nemanja Matić om råd, ville Ole Gunnar Solskjær trolig allerede vært tilbake på Old Trafford.

United-legenden Gary Neville slipper aldri frustrasjonen over gamleklubben når den gir bort poeng i kamper som skal vinnes. Etter en 1–0-seier over Newcastle fulgt av en 1–1–uavgjort mot Premier Leagues svakeste lag, Wolverhampton – på Old Trafford – er det verken fraværende Afrikamesterskaps-spillere eller skader som har avgjort. Selv om det bare er tre poeng opp til fjerdeplassen, mener Neville at Ruben Amorim burde ha en tettere kontakt med Champions League-plassene allerede nå.

Wolverhampton vant for øvrig sin første Premier League kamp for sesongens i lørdagens møte på Molineux Stadium mot West Ham.

Ikke overraskende er Solskjær på nytt koblet til United.
Mange supportere er lei av å snakke om ham, men like mange ønsker klubblegenden og tidligere manager tilbake. Heller ikke Nemanja Matić er lei av å prise sin tidligere sjef.

Matić til FourFourTwo:
– Vi endte på andre- og tredjeplass under ham. Det var en fantastisk atmosfære i laget, og vi var ikke fornøyde med å bli nummer to. Når man ser resultatene nå, skjønner man at vi gjorde det fantastisk.

Matić mener United med trioen Solskjær, Carrick og McKenna hadde de rette lederne for suksess:
– Jeg synes Ole fortjente mer tid. Og da jeg sier Ole, tenker jeg også på støtteapparatet med Michael Carrick og Kieran McKenna. De var på rett vei til å få United tilbake.

Les: Rodrygo gjør seg klar for den store Premier League-overgangen!

Han fortsetter:
– Selvfølgelig tok de en avgjørelse om å sparke Ole basert på de siste resultatene (0–2 mot City, 1–4 mot Watford i 2021), men han var en fantastisk person og riktig profil for klubben. Han og assistentene forsto fotball. Treningene var perfekte, med hver minste detalj klar for oss.

Matić, som selv ble ofte benket, skjønte at Solskjær hadde rett:
– Jeg synes det var trist med Ole, for han var en bra kar og vi var på vei til å oppnå noe stort. Jeg var ikke førstevalget hans, men han var likevel den første treneren jeg ikke kranglet med. Han samlet hele gruppa – også de som ikke startet. Han kjenner klubben, og fansen elsker ham.

Harry Maguire uttalte i august at Solskjær var den beste treneren han noen gang har hatt – selv med Amorim som nåværende manager.

Matics beskrivelse av Solskjærs lederstil viser et fundament for suksess:

  • Fantastisk atmosfære i laget
  • Ambisiøs mentalitet – ingen var fornøyd med andreplass
  • Samlet hele spillergruppen, også benkeslitterne
  • Hele støtteapparatet (Carrick & McKenna) ledet United i riktig retning
  • En fantastisk person og riktig profil for klubben
  • Forsto fotball, med perfekte, detaljerte treninger
  • Elsket av fansen

Med andre ord: mye av det Ruben Amorim ikke har etterlatt som inntrykk siden november 2024.

Hvis Ratcliffe hadde ringt Matić, ville Solskjær sannsynligvis allerede vært tilbake.
Og Matić er ikke alene.

Flere engelske medier, blant annet The Sun og Sky Sports, har nå startet samtaler om en mulig retur for United-legenden. Samtidig øker presset på Amorim etter den skuffende uavgjorten mot Wolves.

Internt på Old Trafford er det også motstand mot å bruke store summer i vintervinduet for å tilpasse seg den portugisiske managerens behov. I stedet vurderer ledelsen på nytt Solskjær – manageren som leverte en 3.- og 2.-plass i Premier League.

Noen fakta om Solskjærs periode:
🔴 3.-plass i første fulle sesong (2020/21)
🔴 2.-plass året etter (2021/22)
🔴 Lengst ubeseiret borteserie i Premier League-historien
🔴 124 mål scoret på én sesong
🔴 Første manager til å slå Pep Guardiola tre ganger i én sesong

Mange mener United spilte sin mest attraktive fotball siden Sir Alex under Solskjær. Hans kjærlighet til klubben var åpenbar, og han hadde et skarpt øye for talent – det var han som tidlig anbefalte signering av både Erling Haaland og Jude Bellingham.

Utfordringene:
Disiplinen kunne vært bedre, og «spillermakt» utviklet seg. Men etter erfaringene fra Besiktas (2025) har han sannsynligvis lært.

Solskjær ble sparket i november 2021, men åpnet selv for retur i 2024:
Hvis familien min spurte, hadde jeg sagt ja hver dag i uken.

Nå står United ved et veiskille: gi Amorim mer tid, eller gjenopplive en manager som virkelig forstår klubbens sjel?

Sir Jim Ratcliffe, som så langt har sett ut til å unngå Solskjær, skal etter sigende ha fått sterk intern påminnelse om at det knapt finnes en bedre – og rimeligere – løsning enn den norske manageren.

No posts to display