5 kandidater til å erstatte Ruben Amorim i Manchester United

0
493

Portugiseren sitter løst etter sin svake start på sesongen i Premier League og en elendig sist sesong i bakspeilet. Så langt i år har det blitt fire poeng på fire kamper.

Manchester United gjennomgår en kritisk situasjon, og fremtiden til Rubén Amorim som manager henger i en tynn tråd.

Les på Popidol: Emmy Awards 2025 – 15-åring vant pris!

Etter en skuffende start i Premier League, med kun fire poeng i de fire første kampene, vurderer styret allerede potensielle erstatninger. Listen inkluderer Oliver Glasner, Marco Silva, Andoni Iraola, Mauricio Pochettino og Gareth Southgate, prestisjetunge trenere med ulike stiler som kunne pustet nytt liv i «Red Devils».


Amorims tall er bekymringsfulle: kun 8 seire på 31 seriekamper siden ankomsten for ti måneder siden. Tapet 3-0 i derbyet mot Manchester City forverret krisen, og etterlot laget på fjortende plass. Den portugisiske treneren erkjenner etter kampen at situasjonen hans er prekær: «Hvis endringer må gjøres, så må mannen byttes ut,» oppga han på en pressekonferanse.

Styret insisterer offentlig på å opprettholde støtten, men skyggen av det som skjedde med Erik ten Hag, som fikk sparken etter ni serierunder til tross for de samme garantiene, gjør situasjonen annerledes enn det som formidles utad.

Les: Tidligere storstjerne Raheem Sterling casher inn gigantlønn på å holde seg langt unna Chelsea-treneren

Den kommende perioden vil være avgjørende. United vil motta Chelsea på Old Trafford, deretter besøke Brentford, og til slutt møte Sunderland. Disse tre kampene vil avgjøre Amorims fremtid. Hvis han ikke klarer å oppnå positive resultater, kan styret beslutter å skifte kurs før besøket på Anfield mot Liverpool etter landslagspausen.

Forrige sesong endte laget på femtendeplass, sin dårligste plassering på 51 år, og presset for å snu trenden er enormt. Tilhengerne krever en umiddelbar reaksjon, og ledelsen har ikke råd til enda en sesong med fiasko.

Kandidater til å erstatte Rubén Amorim
Blant de sterke kandidatene er Oliver Glasner, nåværende trener for Crystal Palace, kjent for sin defensive organisering. Marco Silva fra Fulham er også favorisert for sin evne til å bygge konkurransedyktige prosjekter med begrensede budsjetter.

Den spanske treneren Andoni Iraola i Bournemouth sees som et fremtidig alternativ på grunn av sin dristige og offensive stil. Gareth Southgate, som satte sitt preg som Englands landslagstrener, er et annet navn som kunne bidratt med lederskap til en splittet garderobe.

Til slutt er det mest fremtredende navnet Mauricio Pochettino, for tiden med USAs herrelandslag, men med omfattende erfaring fra Premier League og Champions League, der han viste sin evne til å konkurrere på toppnivå med Tottenham.

Manchester United trenger mer enn bare et trenerskifte: en tydelig fotballidentitet er påkrevd. Amorim ankom med ideen om å modernisere stilen, men skader, inkonsistens og det historiske presset på Old Trafford har komplisert hans ledelse.

Hvis umiddelbare resultater ikke inntreffer, kan ett av de fem navnene på agendaen bli det nye ansiktet på benken. Beslutningen vil forme fremtiden til en klubb som fortsatt prøver å gjenvinne sin tapte glans etter Fergusons epoke.

No posts to display