Pep Guardiola: «Reduser spillerstallen eller så slutter jeg»

0
166
Litt mer sliten enn vanlig, Guardiola? (foto: Manchester City)

Pep Guardiola har truet med å slutte som manager for Manchester City hvis klubben ikke reduserer størrelsen på spillerstallen denne sommeren. Han uttalte at det er «umulig for min sjel» å måtte utelate så mange spillere.

Flere av Citys førstelagsspillere var ikke med i troppen til tirsdagens 3-1-seier over Bournemouth, og Guardiola uttrykker misnøye med å måtte utelate så mange spillere.

Les: Kampen om Champions League-plassene går mot en dramatisk sesongslutt – her er hva som må til

Abdukodir Khusanov, Savinho, James McAtee, Claudio Echeverri og Rico Lewis var alle fraværende i den 20-mann store troppen da City rykket opp til tredjeplass i Premier League og komme innenfor ett poeng fra Champions League-kvalifisering.

Men til tross for at dette viser dybden Guardiola har til rådighet, ønsker spanjolen å jobbe med en mindre spillerstall neste sesong.

«Jeg sa til klubben at jeg ikke vil ha det slik»
«Jeg sa til klubben at jeg ikke vil ha det [en større stall]. Jeg vil ikke ha fem-seks spillere som sitter i fryseren. Det vil jeg ikke. Da slutter jeg. Lag en mindre stall, så blir jeg,» sa Guardiola.

«Det er umulig for min sjel å fortelle spillerne på tribunen at de ikke kan spille.»

Guardiola understreker at det er vanskelig å kontinuerlig utelate spillere fra troppen.

«Kanskje i tre-fire måneder kunne vi ikke velge 11 spillere, vi hadde ikke forsvarere, det var veldig vanskelig. Så kom folk tilbake, men neste sesong kan det ikke være slik,» la den 54-åringen til.

Store investeringer skaper utfordringer
City brukte over 200 millioner pund på fire spillere i januar, med Khusanov, Omar Marmoush, Nico Gonzalez og Vitor Reis som kom til Etihad Stadium, mens Echeverri – en signering fra River Plate i 2024 – også ble med etter et lån tilbake til den argentinske klubben.

Kevin De Bruyne er den eneste spilleren som er bekreftet å forlate City denne sommeren, mens fremtiden til midtbanespilleren Jack Grealish – som sist startet en Premier League-kamp 2. april – også er usikker.

Les: Statue bekreftet for Manchester City-legende Kevin De Bruyne som holder emosjonell tale etter sin siste kamp på Etihad

Mindre stall for bedre samhold
Guardiola, som nylig forlenget kontrakten sin til 2027, understreker at en stor stall er uholdbar og at det er viktig for «lagets sjel» at spillerne «skaper en ny forbindelse med hverandre som vi mistet litt denne sesongen».

Alle Premier League-klubber kan registrere en 25-manns stall, men dette er ikke en uttømmende liste over alle spillere som er kvalifisert til å spille. Lag kan også inkludere U21-spillere utover denne grensen.

Manchester Citys nettside viser 28 spillere på førstelaget, pluss fire spillere som er utlånt andre steder. Guardiola har tidligere forklart hvorfor han foretrekker en mindre stall – før 2023/24-sesongen hadde han bare 20 seniorspillere.

Til sammenligning har Chelsea 31 spillere på sin offisielle liste (pluss 21 utlånte), Brighton og Tottenham har 29, mens Wolves har 30. Klubber med mindre stall enn City inkluderer Arsenal (24), Liverpool (25), Aston Villa (25), Everton (25) og Nottingham Forest (25).

Les på Sporten: Harvey Elliotts start mot Brighton mandag kan ha vært hans siste som Liverpool-spiller

No posts to display