Manchester United scoret fire mål mot Brighton i sin tredje seier på rad.
Ruben Amorim er for vis til å la seg trekke inn i den større samtalen om Manchester United.
«Det var dere som sa det,» påpekte han som svar på et spørsmål om lagets forbedrede form denne måneden. «Tre uker.»
Les på Sporten: «Beste manageren i klubbens historie» Darren Ferguson har likevel fått sparken
La oss spole tilbake.
For tre uker siden gikk United inn i en kamp mot Sunderland, et lag som nettopp hadde slått Chelsea og som sitter godt plassert i en Champions League-plass, samtidig som det var rapporter om at Amorim risikerte å miste jobben hvis laget hans tapte.
Senior klubbfunksjonærer avviste sterkt denne oppfatningen privat før kampen, og minoritetseier Sir Jim Ratcliffe har siden gjort det offentlig.
Men det var bakteppet.
United vant, en av de rutinemessige hjemmeseirene som var vanlige i glansdagene under Sir Alex Ferguson. Forrige uke slo de Liverpool på Anfield for første gang siden 2016.
Nå har de vunnet over Brighton, et lag som på en måte har gjort det til en kunst å slå United de siste årene.
Etter 11 måneder med nesten ustanselig negativitet, er Amorim plutselig midt i en suksesshistorie. Ved sluttfløyten i 4-2-seieren mot Brighton lå United på fjerdeplass med positiv målforskjell. I relative termer er dette svimlende tider. Det føles som om et veldig stort hjørne er blitt vendt.
Ikke så raskt, sier Amorim.
«Laget spiller så mye bedre siden vi startet denne sesongen sammenlignet med i fjor,» sa han.
«Men dere [journalister] sa alt. Det var for tre uker siden. Så det kan endre seg i løpet av de neste tre ukene.»
Forbindelsen på midtbanen bygger seg opp med flyt – Carrick på BBC
Les på Popidol: Chicken Run har nettopp fått en «stille» oppfølger i videospillform
Ratcliffe var på Old Trafford for å se denne siste seieren. Det er bare andre gang under Amorim at United har vunnet tre kamper på rad. Hvis man ikke kombinerer starten av fjorsesongen og slutten av den forrige, er det første gangen de har vunnet tre seriekamper på rad siden februar 2024 under Erik ten Hag.
Som en notorisk direkte taler, mente Ratcliffe virkelig at Amorim trengte tre år for å bevise sin verdi, eller kjøpte han bare tid til den tidligere Sporting-treneren?
Det virker som om Ratcliffe støtter Amorims visjon. De forbedrede resultatene er mer nyttige for å gi United-fansen et glimt av en bedre fremtid, ifølge Amorim.
«Jeg følte aldry en følelse av flauhet over det jeg gjorde, eller over at vi ikke vant kamper,» sa han. «Jeg følte alltid at Jim trodde på og visste hva vi drev med.»
«Det er mer med fansen. Å møte fansen er annerledes i dette øyeblikket.»
«Men jeg føler et press med å ikke miste dette øyeblikket. Alt i fotball kan forandre seg på én uke.»
Amorims ord er vise. Likevel virker det som om det er substans i det United har levert de tre siste kampene.
Ved å slå Sunderland og Brighton på Old Trafford, har de sikret hjemmeseire mot to lag som har vunnet på Stamford Bridge.
Ingen vil avfeie Chelsea som utfordrere for topp-fem, så hvorfor skal United være annerledes?
Hvorfor skal de være annerledes når de har Matheus Cunha og Bryan Mbeumo, begge hentet sammen om sommeren for totalt 130 millioner pund, som bringer en driv og intensitet i angrepet deres som ikke fantes før.
Begge scoret i denne siste seieren. Cunha for første gang denne sesongen. Mbeumo har nå fem mål.
Amorim var ivrig etter å rose begge på sine ulike måter.
«Matheus føler seg mer selvsikker jo tøffere kampen er,» sa Amorim. «Han ønsker ansvaret. I dag forsvarte han veldig godt, og når han har ballen har jeg ingen bekymringer.»
«Han slet med ikke å score mål, han kan prøve å skjule det, men jeg forstod det.»
«Bryan er en arbeidsmaskin, han er så god i overgangene, og forbindelsen hans med Amad [Diallo] er virkelig god.»
«Da vi følte at denne spilleren ønsket å komme hit uansett, om vi var i Champions League eller ikke, gjorde vi alt for å hente ham.»
Manchester United har vunnet tre påfølgende Premier League-kamper under Ruben Amorim for første gang
Som Amorim forklarte, passer troppen hans nå langt bedre til systemet hans.
Men det er mer enn det.
Keeperen Sanne Lammens passer ikke nødvendigvis ‘systemet’, men han injiserer ikke en følelse av panikk i resten av lagkameratene og tilskuerne, slik Andre Onana og Altay Bayindir gjorde før ham.
Det er uunngåelig at den unge belgieren vil gjøre feil. Men han virker generelt solid og gir ikke et inntrykk av en forestående katastrofe når ballen nærmer seg ham.
Matthijs de Ligt er ikke en del av Uniteds ledergruppe, men han leder forsvaret superbt. Kaptein Bruno Fernandes hadde en roligere kamp, men ville ha markert sin 300. opptreden for United med et mål, hvis det ikke hadde vært for en glimrende redning fra Brighton-keeper Bart Verbruggen i andre omgang.
Casemiro, med ett mål og en målgivende pasning, hadde nok en flott kveld. Rehabiliteringen hans – han har fått tilbake kapteinsbindet for Brasil av Carlo Ancelotti – fortsetter, etter at han på et tidspunkt hadde falt utrolig langt ned i hierarkiet i United, til og med bak en ungdomsspiller som for tiden er utlånt til West Brom.
«De andre gutta må se på Casemiro,» sa Amorim. «I begynnelsen var han bak hver eneste midtbanespiller, til og med Toby [Collyer], men han kjempet og jobbet og er tilbake på landslaget og er så viktig for oss. Det viser at fotball kan forandre seg veldig raskt.»
En fordel uten Europa
På den forferdelige, pinlige kvelden på Blundell Park i august, føltes det ikke sånn, men Uniteds exit i EFL Cup mot Grimsby viser seg nå å være en fordel, akkurat som det er en fordel at de ikke har europaspill som distraherer dem denne sesongen.
De har kun én hjemmekamp i løpet av 50 dager fordi det ikke spilles kamper i ukedagene. De har en hel uke på å forberede oppgjøret borte mot Nottingham Forest neste lørdag, og enda en uke før de drar til Tottenham syv dager senere.
Som Amorim sa, må United dra nytte av en så tilgivende terminliste.
Ratcliffe har ikke blitt spurt om oppturen er det han forventet skulle skje, men endelig må han få en smule glede av sin investering på over en milliard pund i barndomsklubben sin.
Det er fortsatt mye arbeid som gjenstår, men det føles som om et hjørne er blitt vendt. Og det gjelder ikke bare førstelaget.
Ratcliffe var ikke der, men hvis han hadde vært på Leigh Sports Village noen timer tidligere, kunne han kanskje ha oppdaget at ungdomsavdelingen han har kritisert så hardt, ikke er så ille heller. Deres sjuende seier for sesongen holdt United på toppen av Premier League 2 med full pott, og en annen av sommerens nye spillere, Paraguay’s Diego Leon, scoret et fantastisk mål.
Les på F7: Pål Alexander Kirkevold forlenger ikke med HamKam






